DLC در بازی به چه معنی است؟

در این نوشته میخواهم به معنی و مفهوم DLC در بازی های ویدیویی بپردازم و معنی واضحی از آن به همراه نحوه دریافت آن ها ارایه دهم. لطفا با من در ادامه مطلب همراه باشید.

DLC که مخفف عبارت Downloadable Content هست در اصطلاح به معنی محتوای قابل دانلود است. این محتوا میتواند شامل خط داستانی جدیدی درون بازی باشد یا مد ها و نقشه های جدیدی به بازی اضافه کند. به طور خلاصه مواردی که تاکنون به عنوان DLC به بازی ها اضافه شده اند را میتوان به صورت دسته بندی زیر نمایش داد:

  • خط داستانی و مراحل جدید در بازی
  • نقشه های جدید
  • اسلحه های جدید
  • لباس های جدید برای شخصیت ها
  • شخصیت های جدید و قابل بازی
  • مد های جدید مانند TEAM DEATHMATCH

شرکت های سازنده بازی به دلایل مختلف اقدام به عرضه DLC برای بازی های خود میکنند که از آنها میتوان به کسب سود بیشتر از طریق فروش این DLC ها و همچنین تبلیغات مجدد برای بازی اصلی خود اشاره کرد. DLC ها هم به صورت پولی عرضه میشوند و هم رایگان. برای مثال کمپانی راک استار تمام DLC های بازی GTA V را به صورت رایگان عرضه میکند. اما شرکت اکتیویژن DLC های سری بازی های Call of Duty را عمدتا برای فروش عرضه میکند. قیمت DLC ها معمولا ۲۰ دلار تعیین میشوند ولی قیمت های کمتر و بیشتر از این نیز مشاهده شده است.

DLC ها معمولا از طریق سایت شرکت سازنده بازی و کنفرانس های معروف معرفی میشوند و بسته به دستگاه شما از طرق مختلف قابل دریافت هستند. به عنوان مثال برای دریافت DLC بازی ها بر روی کنسول پلی استیشن باید به استور پلی استیشن ( Playstation Store ) مراجعه کنید. مایکروسافت نیز برای ارایه DLC ها همچین مکانیزمی را دارد.

به دلیل عدم امکان خرید توسط کارت های اعتباری در ایران برای پرداخت هزینه DLC ها در ایران میتوانید از گیفت کارت های موجود در بازار با عنوان PSN GIFT CARDS یا XBOX GIFT CARDS استفاده کنید. به این صورت که بسته به دستگاه خود و قیمت DLC مورد نطر باید کارت مربوطه را تهیه کنید. مثلا یک کارت ۲۰ دلاری پلی استیشن. سپس کد ای که بر روی کارت درج شده است را در پلی استیشن استور ثبت ( Redeem ) نمایید نا مبلغ مورد نظر به حساب شما اضافه شود. سپس از طریق استور DLC مورد نظر را پیدا کرده و خریداری نمایید.

امیدوارم که با مفهوم DLC آشنا شده باشید. اگر سوالی در این مورد دارید لطفا در قسمت دیدگاه ها با من در میان بگذارید.